Hot jóga – co to je? A jak vám pomůže se cítit zdravěji?

Chcete se dostat do formy, ale na posilovnu po práci nezbývá čas ani energie? Tak právě pro vás může být vhodnou alternativou hot jóga, která přináší oproti klasické józe ještě několik zdravotních benefitů navíc. Pojďme si tento druh jógy tedy představit a zjistit, jaký dopad má na formování těla a mysli.

Chybět pochopitelně nebudou ani sestavy sestávající se z jednotlivých pozic, které vám umožní protáhnout tělo a uvolnit mysl. Stejně tak na následujících řádcích zjistíte i to, na co si dát při cvičení pozor a bez čeho se naopak při praktikování hot jógy neobejdete. 

Historie a současnost hot jógy

Bikram jóga, známá spíše jako hot jóga, do Evropy dorazila, stejně jako tradiční verze jógy, z Indie. Své jméno dostala na počest svého vynálezce Bikrama Choudhuryho, muže, který cvičil jógu téměř od narození. Kvůli vážnému zranění, které kdysi utrpěl, ale musel opustit svůj koníček a strávit mnoho let zotavováním.

Po neúspěšných pokusech získat zpět ztracené zdraví Bikram náhle zjistil, že cvičení prováděné ve vysoce vytápěné místnosti výrazně urychluje dosažení požadovaného efektu. A tak vznikla hot joga. Co je hot jóga?

Zvláštností takovéhoto tréninku je, že všechna cvičení se provádějí v místnosti vyhřáté na přibližně 40 stupňů. Konkrétně teplota v místnosti se pohybuje v rozmezí od 38 do 42 stupňů Celsia. Pokud se tedy chystáte do studia hot jógy, připravte se na to, že se ocitnete v tropech. Vlhkost je udržována kolem 40 %. Z důvodu vysokých teplot má hot jóga ale několik kontradikcí – není tedy vhodná úplně pro všechny. 

gomukhasana-arms-close-up (1)

Hot jóga účinky

Hubnutí

Hot jóga, stejně jako tradiční jóga, vyvolává aktivní spalování kalorií, které pokračuje ještě nějakou dobu po skončení lekce. V případě hot jógy je tento efekt ještě výraznější – kvůli vysokým teplotám je tedy proces hubnutí ještě rychlejší. Hot jóga je tudíž výborným a hlavně rychlým způsobem, jak zhubnout, zbavit se celulitidy a dostat své tělo do dobré kondice.

Člověk po hodině v rozpálené místnosti nejenže nechce jíst, ale mění se i jeho stravovací návyky. Příznivci hot jógy začínají konzumovat více lehké rostlinné stravy – zeleninu, ovoce, bylinky. Hot joga hubnutí je zkrátka opravdu vysoce efektivní.

Zbavení toxinů

Díky vysokým teplotám v místnosti se silně potíte, což znamená, že spolu s potem odcházejí z těla kůží i zbytečné toxiny a odpadní látky. Jedná se tedy o zdravou formu detoxu organismu.

Zlepšení flexibility

Tělo se díky dlouhému pobytu ve velmi horké místnosti stává pružnějším, což znamená, že protahovací cviky pro vás budou méně bolestivé. 

Pomoc s regenerací

Tento typ jógy je nejlepší pro rychlé zotavení zranění různé závažnosti. Hot jóga má zároveň dobrý vliv na srdce, pomáhá posilovat kardiovaskulární systém a dýchací soustavu. Bikram jóga dále pomáhá s uvolněním se po náročném dni a rovněž dokáže dát do pořádku váš nervový systém.

 

Proč cvičit hot jógu a s jakou pravidelností?

Hot jóga lze provozovat se stejnou pravidelností jako běžná jóga. Není proto výjimkou, že existují horliví přívrženci, kteří navštěvují hodiny hot jógy téměř každý den. Co se týče nejběžnější a nejvhodnější intenzity, tak hot jógu pro dosažení viditelných výsledků stačí pravidelně praktikovat dvakrát týdně

Hlavním motivem, který pohání lidi dát přednost této variantě jógy, je rychlé hubnutí a detoxikace těla. Během lekce, která ve studiu obvykle trvá kolem jedné hodiny čistého času, totiž tělo ztrácí velké množství tekutin a tím se z těla odvádí mnoho toxinů. A to i když vaší praxí bude zjednodušená hot joga pro začátečníky.

Sestavy hot jógy

Jak již bylo zmíněno, tak hluboké prohřátí těla, ke kterému dochází vlivem teplot, vyvolává aktivní spalování kalorií, které pokračuje ještě nějakou dobu po skončení. Jak lze praktikovat hot jógu podle metody indického Bikram Choudhuryho?

Tato jóga se skládá z 26 pozic, vybraných a vyvinutých autorem této jógové techniky. Odlišností oproti klasické józe je to, že tyto ásany se provádějí v rychlejším tempu (od 10 do 60 sekund pro každou pozici). Důležité je také, aby sestava obsahovala vždy dva typy dechových cvičení, neboť ve vyšších teplotách je více zatěžován dýchací systém. 

Před každým cvičením hot jógy je vhodné se 10 minut uvolnit tak, že si lehnete na podlahu v Shavasaně, tedy v nejznámější relaxační pozici. Poté už mohou následovat bloky ásan, které se střídají s povinným příjmem vody (po jednom bloku je potřeba vypít alespoň 0,5 litru). Důležité je i to, že hot jóga by se neměla cvičit ráno, protože po tréninku tělo není schopno se rychle zotavit a vrátit se do obvyklého rytmu.

Hot joga pozice

Základní principy sestav hot jógy již znáte, teď se tedy pozastavme nad konkrétními pozicemi, jež se během těchto sestav praktikují.

young-attractive-woman-lizard-pose-studio-background (1)

Utkatasana (pozice židle)

Hlavním benefitem této pozice je, že zvyšuje svalové napětí v nohách, čímž dochází k jejich lepšímu prokrvení, a bránici. Tato ásana je zaměřena na zlepšení funkčnosti orgánů pobřišnice, na masáž srdce a na rozšíření kapacity plic.

Garudasana (pozice orla)

Asana orla je zaměřena primárně na rozvoj koordinace. Toho je možné docílit kvůli skutečnosti, že některé svaly těla se při této pozici napnou, zatímco jiné se uvolní. V důsledku provádění této ásany zmizí bolesti zad a kloubů, svaly nohou se dostanou do tonusu a zlepší se průtok krve.

Bhujangasana (pozice kobry)

Při tomto cvičení se zpevní paže a vyztuží se zádové svaly. Zabrání se tak onemocněním v bederní oblasti jako je kupříkladu artritida, zároveň se zvýší výkonnost jater a sleziny, a tlak se navrátí do normálu.

Zajímá vás, jak tyto pozice správně provést a jak na další pozice? Pak přesně pro vás tu jsou praktické jógové karty

Čeho se vyvarovat při cvičení hot jógy? 

Je velmi důležité nezadržovat dech při hot józe, protože se vám jinak začne točit hlava a zrychlí se vám tepová frekvence. Z tohoto důvodu je v hot józe zakomponováno hned několik pozice na zlepšení dýchání. Vhodnější je tedy začít klasickou jógou, při níž se naučíte ovládat svůj dech. Běžnou praxí je též to, že se nedělají obrácené pózy, které zvyšují tlak v hlavě.

Absolutní kontraindikací pro cvičení hot jógy je pochopitelně přítomnost onemocnění srdce a mozku (prodělaná mrtvice). Tato jóga se také nedoporučuje těhotným ženám, hot joga v těhotenství je tedy passé, a ženám během menstruace, neboť by mohla zhoršit jejich bolesti a přivodit jim komplikace. Stejně tak je zakázáno cvičit hot jógu pokud máte křečové žíly, protože tlak vyvíjený na cévy pouze zhorší jejich stav.

Často kladené otázky (FAQ) o hot joze

Co si vzít s sebou na hot jógu?

Krátké šortky a tričko jsou jistotou. Vezměte si i dva ručníky – jeden na setření potu a druhý na položení na podložku k zabránění uklouznutí. Ty nejkvalitnější jógamatky jsou ale pochopitelně vysoce protiskluzové. Nezapomeňte si s sebou vzít alespoň 1 litr čisté pitné vody.

Lze cvičit na lačno?

1,5 až 2 hodiny před tréninkem není vhodné jíst. Stejně tak ale není vhodné cvičit s prázdným žaludkem – dostanete závrať. Najezte se ideálně půl hodiny až hodinu před hot jógou. 

Kdy je nejlepší cvičit hot jógu?

Pro hodiny hot jógy je lepší zvolit si večerní čas nebo si rozvrh naplánovat tak, aby po józe nenásledovala v těsném sledu žádná intenzivní aktivita či práce. Tělo totiž bude potřebovat nějaký čas na zotavení.

 

Závěr

Hot jóga je něco, co se vám bude hodit zejména při hubnutí. Stejně tak dokáže pomoci s detoxem těla, zlepšením zdraví zad a kloubů či v neposlední řadě má i kladný vliv na pokožku. Oproti klasické józe má však svá specifika a i několik rizik, které je potřeba znát. Očekávat ale můžete ještě intenzivnější jóga zážitek a lepší výsledky.

.
.
.