Obličejová jóga – co je zač, a jaké má účinky + účinné cviky

Jóga pro těhotné, jóga pro děti, jóga pro muže, jóga na hubnutí… Všechny tyto typy jóg jsou známé, ale slyšeli jste někdy o józe na vrásky? Ukazuje se, že díky této jógové praxi můžete bojovat se změnami souvisejícími s věkem, změnit vzezření obličeje a dokonce zabránit vzniku vrásek. A to vše právě pomocí obličejové jógy. Jak na to?

To si povíme v tomto článku, který vám poodhalí nejenom to, jak obličejovou jógu provádět, ale zároveň vás seznámí i s jejími účinky a tím, proč byste ji měli rozhodně vyzkoušet i vy. 

Obličejová jóga účinky

Obličej a krk mají mnoho malých svalů, které jsou vzájemně propojeny. Jeden sval se pohne a další jej okamžitě následují. Stejně jako ostatní svaly těla, tak je potřeba i je umět efektivně cvičit – a právě k tomu slouží účinná obličejová jóga.

Přímým důkazem o její efektivitě jsou lidé, kteří cvičí jógu, včetně té obličejové, téměř celý život. Bez ohledu na to, jak jsou staří, nikdy neuhodnete jejich skutečný věk, protože jóga ovlivňuje naprosto všechny svaly na té nejhlubší úrovni.

oblicejova_joga_pohoda

Jaké problémy řeší obličejová jóga již po měsíci pravidelného cvičení?

 • Zlepšení krevního oběhu – fyzicky ovlivňuje pokožku, protože se aktivují potřebné metabolické procesy.
 • Stimulace syntézy kolagenu a elastinu – proteinů mládí, které se tvoří ze zdravého prokrvení a dýchání pokožky.
 • Zlepšená lymfatická drenáž – jemné cvičení rozproudí lymfu. Toxiny se vylučují rychleji a otoky přestanou být problémem.
 • Obličejové rysy – kromě vyhlazení vrásek se zlepší i samotný tvar obličeje. Kontury se vyjasní, pohled je otevřenější a časem mizí i ochablost. Svaly a vazy upevňují kůži na své místo.

Obličejová jóga cviky

Relaxace a protažení

 1. Palce přitiskněte ke spánkům a zbytek položte na zadní část hlavy.
 2. Zhluboka se nadechněte a při výdechu pomalu krouživými pohyby masírujte oblast spánku.
 3. Udělejte pět kruhů a uvolněte se.
 4. Opakujte třikrát.

Obličejová jóga oči

Toto cvičení tonizuje všechny svaly, uvolňuje napětí a vyhlazuje jemnou pokožku kolem očí, takže vaše oči budou vypadat odpočatější. 

 1. Zavřete oči, podívejte se mezi obočí a poté pohybujte očními bulvami doleva a doprava, aniž byste oči otevřeli (10krát v každém směru). 
 2. Snažte se dělat vědomé pohyby, posouvejte oči co nejvíce do strany. 
 3. Poté namiřte oční bulvy nahoru a dolů, také 10krát. A dokončete krouživými pohyby – obkružte očima celé kruhy.
 4. Poté otevřete oči, prostředníček položte pod obočí a ukazováček nad obočí, obočí mírně vytáhněte nahoru (hlavní je netahat obočí příliš, abyste si nenatáhli jemnou pokožku kolem očí).
 5. Nyní se podívejte na špičku svého nosu, zavřete víčka a držte pohled mezi obočím. Zůstaňte v této poloze po dobu 5 nádechů, poté oči otevřete.

Tvář a lícní kosti

Následující cvičení tonizují svaly tváří a lícních kostí, zpevňují rysy obličeje, vyhlazují vrásky a pomáhají předcházet vzniku nových. 

 1. Se zavřenými ústy udělejte několik kruhových pohybů jazykem po vnitřní straně tváří a rtů. Proveďte 10 krouživých pohybů a poté totéž opakujte v opačném směru. 
 2. Nyní nafoukněte tváře a začněte je zlehka proplácávat prsty. Zároveň se snažte vytlačit vzduch o něco výše.
 3. Poté relaxujte a odpočívejte. Po přestávce otevřete ústa do písmene O. Umístěte ukazováčky pod oči na horní část lícních kostí a zkuste se usmát (měli byste cítit, jak vaše tváře tlačí prsty nahoru). 
 4. Cvičení dokončete jemnými svíracími pohyby po celém povrchu tváří a lícních kostí.
 

Proti vráskám

Tvorba vrásek je spojena s gravitací, takže abyste oklamali fyziku a samotnou přírodu, dělejte převrácené jóga pozice. 

 1. Rozkročte nohy na prostoru jógamatky tak daleko, jak to jenom dokážete.
 2. Zatlačte nahoru z boků, natáhněte se dopředu rovnoběžně s podlahou a spusťte hlavu dolů. Pokud vaše hlava nedosáhne až na podlahu, můžete si ji něčím vypodložit. 
 3. Zůstaňte v této poloze tak dlouho, jak vám to bude příjemné, a poté opatrně, bez náhlých pohybů, zvedejte nohy a narovnávejte tělo.

Obličejová jóga pro začátečníky

Ve srovnání s tělem má lidský obličej samozřejmě mnohem méně svalů. Přesto jich je však více než 50! Není tedy divu, že potřebují pravidelný trénink. Pravidelné cvičení může pomoci posílit a zlepšit tonus obličeje, což zase pomáhá redukovat vrásky, zvyšuje pružnost pokožky, zlepšuje pleť a celkovou přitažlivost.

Základní principy obličejové jógy

Správná technika

Jako u každé formy tréninku je pro dosažení maximální efektivity důležité provádět cviky správně. Je nutné vnímat a kontrolovat pohyby obličeje a svalovou sílu.

Pravidelnost

Pro dosažení viditelných výsledků se doporučuje provádět obličejovou jógu pravidelně.

Postupné zvyšování zátěže

Stejně jako u fyzického tréninku je pro dosažení pokroku důležité postupně zvyšovat zátěž a obtížnost cviků.

Systematika

Je lepší dělat obličejovou jógu pomocí sekvencí cvičení pro různé svalové skupiny (viz výše). To pomůže dosáhnout rovnoměrnějšího pokroku a celkového zpevnění obličeje.

Je důležité si uvědomit, že dostavení se konečných výsledků může trvat několik týdnů nebo měsíců pravidelného tréninku. Nečekejte také úplnou absenci vrásek nebo razantní změnu vzhledu obličeje. Cvičení na obličej jsou nicméně navržena tak, aby zlepšila konturu a pevnost obličejových svalů, což může pomoci zlepšit váš vzhled.

Obličejová jóga zkušenosti

Co dalšího prospěšného dokáže jóga s vaší tváří udělat? Zde jsou některé její hlavní výhody:

 • zlepšená lymfatická drenáž
 • eliminace otoků
 • stimulace krevního oběhu a v důsledku toho normalizace produkce kolagenu a elastinu
 • aktivace metabolických procesů
 • zpevnění a zúžení oválu obličeje
 • prevence dvojité brady
 • hladší textura pleti a zdravější pleť 

Samozřejmě, pokud současně s prováděním obličejových ásan kouříte, jíte nezdravé jídlo a nesportujete, pak se jen stěží můžete očekávat dobrý výsledek. 

Obličejová jóga výsledky

Obličejová jógová cvičení mohou pomoci v boji proti ztrátě a redistribuci podkožního tuku.

Lékaři se domnívají, že dlouhodobým procvičováním obličejových svalů lze pod vlivem gravitace zabránit sesouvání tuku dolů a zabránit tak změnám souvisejícím s věkem.

Avšak nutno poznamenat, že pozitivní účinek cvičení bude několikanásobně menší než při kupříkladu při používání dermálních výplní.

oblicejova_joga_cviky

Jaké konkrétně výsledky lze očekávat? Účastníci jednoho experimentu cvičili metodu Happy Face Yoga, tj. obličejovou jógu složenou ze 32 cviků. Prvních 8 týdnů trénovali každý den půl hodiny, pak stejnou dobu, ale třikrát až čtyřikrát týdně. Na konci experimentu vědci použili zařízení monitorující věk a poznamenali, že účastníci vypadali v průměru o dva a půl roku mladší. Tudíž pozitivní výsledky se skutečně dostavují.

Kde a jak začít s obličejovou jógou?

Každý z nás touží po zářivé a mladistvé pleti, ale ne všichni si uvědomujeme, že můžeme dosáhnout této krásy i bez chirurgických zákroků nebo drahých kosmetických procedur. Jednou z přirozených a účinných metod, kterou můžete zkusit, je obličejová jóga. 

Pokud se rozhodujete, zda se pustit do obličejové jógy, nebo již trénujete a hledáte další inspiraci, máme pro vás několik tipů, jak začít.

Přihlaste se na obličejová joga kurz

Pokud jste úplným začátečníkem, tak doporučujeme zvážit účast na kurzu obličejové jogy. Na takovém kurzu vás lektorka obličejové jogy provede prvními kroky této techniky. Když absolvujete kurz obličejové jogy, tak získáte užitečné rady a tipy, jak správně provádět cvičení pro obličejovou krásu. Jakmile se s touto technikou sžijete, tak sama můžete začít provozovat lektorský kurz obličejové jógy.

 

Učte se z online videí

Pokud preferujete učení vlastním tempem a ve známém místě, můžete vyrazit na cestu krásy pomocí obličejová jóga online. Na platformě YouTube naleznete mnoho obličejová joga youtube videí, která vám ukážou, jak provádět různá cvičení pro obličejovou krásu. S online videi si můžete cvičit kdykoliv a kdekoli – takovou hlavní výhodu má obličejová jóga online.

Jógové karty jako užitečný průvodce

Pro ty, kteří se chtějí seznámit s jógou, jsou jógové karty skvělým pomocníkem. Tyto karty totiž obsahují ilustrace cvičení a podrobné popisy, jak je provádět. Můžete si vybrat karty s různými cvičeními zaměřenými na konkrétní oblasti.

Závěr

Obličejová jóga představuje zajímavou možnost kdržení mladistvého vzhledu a zlepšení kvality pleti bez nutnosti chirurgických zákroků nebo drahých kosmetických procedur. Pravidelným cvičením obličejové jógy můžete dosáhnout řady výhod, jež zahrnují zlepšení krevního oběhu či eliminaci otoků a posílení obličejových rysů.

Jak ukazují pozitivní výsledky a zkušenosti lidí, kteří se jí věnují pravidelně, obličejová jóga má co nabídnout a může vám pomoci získat zářivý a mladistvý vzhled. Vyzkoušíte ji i vy?

.
.
.