Pozdrav Měsíci (Chandra Namaskar): Krok za krokem

Pozdrav Měsíci, známý také jako Chandra Namaskar je série jógových pozic, které jsou obzvláště příjemné dělat večer, aby se tělo zklidnilo a uvolnilo. Meditativní, uklidňující kvalita pozic pomáhá vytvořit silné spojení s dechem a připravuje tělo i mysl na klidný spánek.

Pozdrav Měsíci byl vytvořen jako protějšek k Pozdravu Slunci (Surya Namaskar) s cílem posílit spojení s Měsícem a podpořit harmonii těla a mysli. Zatímco Pozdrav Slunci má jangovou, mužskou energii, rozdmychává oheň a zaměřuje se na aktivitu a úsilí, Pozdrav Měsíci naopak vyvažuje ženskou energii, pomáhá ochladit tělo a napomáhá relaxaci. 

Výhody Pozdravu Měsíce

Sekvence pozdravu Měsíci se zaměřuje hlavně na spodní část těla, takže je skvělá pro lidi, kteří se chtějí vyhnout přenášení váhy na ruce. Cvičení má také mnoho fyzických výhod. Sekvence protahuje a posiluje všechny hlavní svalové skupiny. Napomáhá pružnosti a zvyšuje fungování a rovnováhu dýchacího, oběhového a trávicího systému.

Krok za krokem Pozdrav Měsíci

Existuje několik verzí Chandra Namaskar, avšak většina zahrnuje otevírání boků, uklidňující dřep a nízký výpad. Kolik cvičit opakování? Začněte 2-4 x a pomalu zvyšujte na 8-12 kol. Po dokončení kol odpočívejte v Pozici dítěte (Balasaně) nebo Pozici ležící motýl (Supta Baddha Konasana). Jak dýchat? Dýchejte pouze nosem. Nadechněte se, když jdete proti gravitaci, vydechněte, když klesáte ke gravitaci v jakékoli pozici. Také se můžeme v jednotlivých pozicích zastavit na více dechů, pokud potřebujeme více času.

 

Pojďme si ukázat jednu z verzí, kterou si můžete u nás zakoupit i ve formě plakátu:

.

 

Pozice Hory (Tadasana): Začněte v stoje s nohama vedle sebe a paže podél těla. Uvolněte ramena a přenesete váhu do obou nohou. Představte si, jak jste pevně zakotveni do země jako hora.

Pozice Půlměsíce ve stoje: S nádechem zvedněte ruce nad hlavu, spojte dlaně nad sebou a nyní s výdechem úklon do leva. Nadechněte se zpět do středu. Představte si, že se spojujete s energií Měsíce, která je vlídná. 

Pozice Bohyně (Utkata Konasana): S výdechem vykročte levou nohou do boku, prsty u nohou směřujte mírně ven. Rozpažte ruce. Klesněte do dřepu, kolena držte v linii s kotníky. Ohněte paže v loktech, zvedněte je do výše ramen a roztáhněte prsty, dlaně směřují dopředu.

Prasarita Padottanasana: Nyní přejdeme do širokého stoje rozkročného a roztáhneme paže.

Pozice Trojuhelníku (Trikonasana): Levou nohu otočíme špičkou dopředu, pravou nohu mírně stočte dovnitř. Vytáhneme se dopředu za přední paží a poté ji spouštíme dolů směrem ke kotníku, druhou míříme ke stropu. Nadechněte se a vytočte hrudník více k nebi.

Pozice Pyramidy (Parsvottonasana): S výdechem dejte prvou paži dolů, zadní nohu zavřete a otočte o 45 stupnů a otočte oba boky dopředu, abyste se sklonili co nejníže k natažené noze. Případně položte ruce na bloky. Loučíme se tak s uplynulým dnem a vše, co se stalo minulostí, přijímáme.

Nízký výpad (Anjaneyasana): Nadechněte se, ustupte pravou nohou dozadu a ohněte levé koleno, čímž dojde k výpadu.

Širokonohý dřep přes pravou nohu (Skandasana): S výdechem přiložte obě ruce k podlaze ke straně palce levé nohy. Otočte se dovnitř na bříšku levé nohy a otočte své tělo k přední části podložky. Pravá noha je natažená opírá se o patu, prsty směřují ke stropu.

Hluboký dřep (Malasana): Sedněte si do dřepu s lokty uvnitř kolen. Afirmace: "Jsem spojen(a) s energií Země a pocitem stability.”

Nyní se otočte k pravé noze a „přetočte“ pozice, které jsme udělali :

Širokonohý dřep přes pravou nohu > Nízký výpad > Pyramida > Trojúhelník > Bohyně > Půlměsíc ve stoje. 

Ať už zkusíte cvičit pod září úplňku nebo o samotě ubývajícího půlměsíce, Chandra Namaskar nabízí posvátný prostor k reflexi, doplnění a harmonizaci. Ve světě, kde nás často vede vroucnost slunce, nezapomínejme na klidnou moudrost Měsíce – vždy přítomnou, která nás vede nocí svým klidným a pečujícím světlem.