Power Jóga – jóga u které se zapotíte

Pokud si pod pojmem jóga představíte pouze protahování, prodýchávání a meditaci, přesvědčíme Vás, že existují i typy jógy, u kterých se nudit rozhodně nebudete. Jedním z typů jógy, při kterém se i zapotíte je právě power jóga. Díky následujícím odstavcům získáte představu o tom, co to je power joga, informace o tom, co Vám může přinést a jak s ní můžete začít.

Co si pod pojmem power jóga představit?

Power jóga spojuje klasickou jógu s aerobní aktivitou a ve srovnání s klasickými styly je velmi dynamická. Nemá jasná pravidla, v jakém pořadí na sebe navazují její pozice. Typické jsou svižné sestavy rovnovážných a silových pozic. Zároveň je ale důležitá kvalita provedení jednotlivých pozic v kombinaci s dechovými cvičeními a v neposlední řadě důchovní napojení těla a mysli.

Jelikož je power jóga nejmladším typem jógy a je mnohdy volně pojímaná, tak se některými zastánci klasického stylu začala označovat jako jóga „bez ducha“. Nemělo by to tak ale být. Pokud najdete zkušeného lektora, tak se pro Vás i power joga může stát aktivitou, při které budete poznávat svou duši, ale i možnosti svého těla. 

young-sporty-woman-doing-crisscross-exercise (1)

Původ power jógy

Jak už bylo zmíněno – power jóga je velmi mladý styl. Svoji popularitu získala power jóga až na konci minulého století. Dva američtí jógový učitelé se rozhodli a shodli na tom, že transformují náročnou aštanga jógu a přiblíží ji tak širší mase lidí. Cílili na zjednodušení jógové praxe a její rozvolnění. 

Dcera power jógy – Vinyasa

Odvětvím power jógy je tzv. vinyasa power joga. Tento styl si zachovává svou dynamičnost, ale zároveň se zaměřuje na správné dýchání a plynulost jednotlivých pozic. Při lekcích vinyasa jógy ještě o něco více naladíte tělo a mysl na stejnou notu. 

Power jóga účinky

Důvodů, proč s power jógou začít je mnoho a každý si najde minimálně jeden ten svůj. Power jóga:

  • Vás díky své variabilitě sestav jen tak neomrzí
  • odbourává každodenní stres
  • zvyšuje duševní vytrvalost a soustředění
  • zefektivňuje jiné sportovní výkony
  • zvyšuje pružnost, ohebnost těla a kloubní rozsah
  • efektivní spalování energie při aerobní zátěži
  • zpevňuje a tvaruje tělo
 

Základní pozice 

Uvádíme několik málo pozic, s kterými je možné se na lekcích power jógy setkat. Můžete je vyzkoušet třeba hned po přečtení tohoto článku:

Pozice hory

Jde o základní pozici ve stoje, ze které vychází všechny další. Důraz je kladen na správné držení těla a uzemnění chodidel. 

Provedení: 

Začněte ve stoje, chodidla mějte u sebe nebo na šírku vašich kyčlí. Váhu těla rovnoměrně rozprostřete mezi prsty u nohou. Zpevněte střed těla zatáhnutím břicha a vytahujte se mírně nahoru. Ramena tlačte dozadu a dolů. Představte si, že vás někdo pomyslně táhne vytahuje ke stropu.

Pozice střechy (pes hlavou dolů)

Naprosto běžná pozice všech typů jógy. Protahuje i posiluje svaly celého těla.

Provedení:

Začněte v kleku na všech čtyřech se zápěstími přímo pod rameny a koleny ve stejné úrovni s boky. Opřete se o prsty na chodidlech a pomalu zvedněte boky. Dlaně tlačte do země, držte zpevněné břicho a snažte se přiblížit trupem ke stehnům. Pokud patami nedošlápneme do podložky, lehce pokrčíme kolena tak, aby záda byla rovná. Hlava je v prodloužení zad.

Pozice stromu

Strom je výborná balanční pozice pro začátečníky, která vás naučí soustředění a zklidnění dechu při stoji na jedné noze.

Provedení:

Postup: Začneme ve stoje s chodidly u sebe. Poté zvedněte pravou nohu a opřete si chodidlo o lýtko nebo stehno. Nikoli přímo o koleno. Dlaně sepněte jako při modlitbě a držte je před hrudí nebo nad hlavou. Opakujte na druhé noze. Soustřeďte se na zpevněný střed těla a uvolněte ramena.

Pozice dítěte

Pozice dítěte je klasická relaxační pozice pro všechny. Tuto pozici můžete využít, pokud potřebujete chvíli odpočinku při provádění náročnějších pozic a dlouhých výdrží.

Provedení:

Začneme s koleny u sebe a trup si položíme přes stehna. Ruce mohou směřují směrem vzad podél těla, nebo je natáhneme dopředu. Čelo opřeme o zem a uvolníme celé tělo. V této pozici setrváme tak dlouho, jak potřebujeme.

Pro koho je power jóga vhodná?

Bez nadsázky se dá říci, že pro každého, kdo má rád pohyb. Není nutné být aktivní sportovec, nebo zkušený jogín, avšak vzhledem k tomu, že je power jóga často velmi dynamická a fyzicky náročná, není ideální s ní začít, pokud máte nějaké zdravotní omezení a na cvičení nejste vůbec zvyklí.  Mezi takováto omezení se řadí zejména onemocnění srdce a cév. V tomto případě je ideální začít nejdříve s nějakým klidnějším stylem jogy, jako je např. hatha joga.

Power jóga v těhotenství 

V případě těhotenství se ženám, které nejsou zvyklé na pohybovou aktivitu, také nedoporučuje v tomto období s ní začínat. V opačném případě je však aktivita v období fyziologicky probíhajícího těhotenství prospěšná pro matku i dítě.

Jak s power jógou začít?

crop-fitnesswomen-practicing-stretching-mats (1)

Pokud se umíte na sebe a na cvičení naladit obklopeni dalšími lidmi, tak neztrácejte čas a poohlédněte se po skupinové lekci ve Vašem okolí. Skupinové lekce mají své výhody. Dobrý lektor Vám zkontroluje techniku cvičení tak, abyste si neublížili, zároveň Vám může pomoci, nebo poradit při nejasnostech. 

Pokud máte obavy, nebo skupinové lekce nejsou z nějakého důvodu pro Vás, zkuste power jógu v pohodlí domova. Stačí si vyhradit čas, prostor, pohodlné oblečení, jogamatku a můžete začít. Cvičit power jógu doma je možné několika způsoby:

  • power joga online prostřednictvím videí jógových studií, nebo videí od konkrétních lektorů, (většinou po zaplacení předplatného)
  • power joga online zdarma např. prostřednictvím youtube: youtube power joga

Nápomocná Vám mohou být na počátku videa pro úplné začátečníky, jedno najdete např. zde. Pokud si však nechcete kazit jógové nalazení v důsledku online prostředí, můžete vyzkoušet tzv. jógové karty. Ty Vám krok po kroku pomohou naučit se základní joga pozice. 

Jak se rozvíjet?

K načerpání nových informací o power józe Vám může být např. kniha Power joga nejen pro sportovce od Gwen Lawrence. Nicméně, rozvíjet se v tomto oboru není třeba pouze z domova. Pokud Vás power jóga nadchla – pátrejte, mnoho sportovních studií, nebo kvalifikovaných instruktorů pořádá i nabité (pobytové) kurzy nebo jógové semináře, při kterých načerpáte vše potřebné.

Časté dotazy – power joga diskuze:

Je power jóga na hubnutí?

Ano, jóga je skvělým pomocníkem při snaze o hubnutí. Tento styl jógy je velice náročný, jeho zátěž a tím i množství spálených kalorií je proto nejvyšší ve srovnání s ostatními typy jógy. Při hodině a půl dlouhé lekci spálíte zhruba 250-300 kilokalorií. Navíc se jedná o komplexní pohyb celého těla, při kterém posílíte svaly, ale například i fungování srdce a cév. 

Je power joga pro začátečníky?

Na lekcích power jógy se vedle sebe pravidelně setkávají začátečníci i pokročilí a ničemu to nevadí. I náročné pozice mají totiž své jednodušší alternativy, a tak si každý volí zátěž, kterou zvládne. 

Co si vzít s sebou na lekci?

Na lekce power jógy není třeba, mimo zmíněného pohodlného oblečení a jogamatky, nic nosit. Dobře Vám však může posloužit ručník a nezapomeňte ani na lahev s vodou. Obuv není potřeba, power jóga se podobně jako její ostatní styly praktikuje nejčastěji naboso

Závěr

Power jóga stojí za boomem jógy v posledních letech. Setkat se s ní můžete snad v každém jógovém i fitness studiu. Stalo se tak bezesporu díky jejím benefitům na naše zdraví a tělo, zároveň ale myslí i na péči o duševno a naše psychické zdraví. 

Jak se Vám power jóga líbí? Vyzkoušíte ji i Vy? Domníváme se, že rozhodně dává smysl jí dát šanci.

.
.
.