Hatha joga – co to je, pozice a sestavy

Pohyb by měl mít každý jedinec zařazen do svého životní stylu. Ať už se jedná o běh, plavání, nebo jógu, každý pohyb je pro tělo velice důležitý. Pokud chcete mít pružné tělo, správně ovládat svůj dech a zklidnit mysl, hatha jóga je to „pravé ořechové“.

Tento článek vám přináší spoustu důležitých informací, které potřebujete vědět, abyste mohli s Hatha jogou začít. Zajímá vás co je hatha joga, hatha jóga sestavy, hatha jóga cviky, nebo například hatha jóga pro začátečníky? To vše a mnohem více se v tomto článku dozvíte.

Hatha joga

Jóga obecně se zaměřuje především na harmonii těla a mysli. Její původ sahá až do daleké Indie a spojuje fyzické cvičení s meditací a dýcháním. Název vznikl spojením slabik ha, což představuje sluneční mužskou energii a tha, což je měsíční ženská energie. Název tedy definuje základní myšlenku hatha jógy – vyrovnání dvou základních energií. Ve zkratce lze říci, že hlavní prvky hatha jógy jsou pozice těla (ásany), ovládání dechu (pránájáma) a zklidnění mysli (meditace). Spojením těchto tří elementů tvoří harmonické cvičení, jak po fyzické tak duševní stránce.

Výhody hatha jógy

Tento druh jógy má spoustu výhod.

 • spánek – pomáhá s rychlejším usínáním a zlepšuje kvalitu spánku
 • stres – dopomáhá k jasnější mysli a pomáhá s odbouráváním stresu a nervozity
 • fyzické výhody – zlepšuje a posiluje svalstvo a rovnováhu těla
 • bolesti – pomáhá od bolestí zad, svalů, krku a páteře

Pro koho je hatha joga vhodná

Hatha joga cviky jsou vhodné a ideální pro všechny, kteří si chtějí protáhnout tělo, zklidnit svou mysl a dopřát si trochu odpočinku a relaxu od každodenních starostí v dnešním urychlém světě. Hatha jóga  se dá cvičit bez ohledu na věk a fyzickou kondici jednotlivce.

Hatha joga pozice (hatha joga asany)

joga-pri-zapadu-slunce-hot-joga

Hatha jóga má své základní pozice.

Pozdrav slunci (Surya Namaskar)

Tato pozice se započíná zvednutím paží vzhůru (vyjadřuje uctění, nebo podřízení se vyšší síle), následuje předklon, při kterém se obě dlaně dotýkají země (tím se vyjadřuje hluboká úcta). Pozdrav slunci lze praktikovat v jakoukoliv dobu. Nejlepší to je ovšem brzy ráno (hodinu před východem slunce). Surya Namaskar má pozitivní účinky na naše tělo i mysl. Odstraňuje tělesné a duševní napětí, zlepšuje krevní oběh, stimule nervový systém, formuje a posiluje břišní svaly a při pomalém cvičení má zklidňující účinky.

Střecha, nebo pes hlavou dolů (Adho Mukha Svanásana)

Tato pozice protahuje celou přední stranu těla, svaly břicha, hrudníku a přední stranu stehen. Začínáme v pozici kočky. S výdechem se odlačíme od dlaní směrem vzhůru. Dlaněmi a nárty tlačíme do podložky, kostrč stlačujeme směrem k patám a hýždě nestahujeme. Pokud patami nedošlápneme do podložky, lehce pokrčíme kolena tak, aby záda byla rovná. Hlava je v prodloužení zad a ramena stahujeme od uší. 

Pozice stromu (Vrksásana)

Tato pozice začíná ve vzpřímeném postoji s nohama u sebe. Pokračujeme s výdechem, kdy zvedneme a v koleni pokrčíme levou nohu a opřeme ji chodidlem o vnitřní stranu stehna pravé nohy. Koleno levé nohy musí směřovat do strany. Následně zvedneme obě paže s nádechem a ruce spojíme dlaněmi. Končíme pomalým spuštěním pokrčené nohy chodidlem na podložku a spuštěním paží volně podél těla. Díky této pozici získáváme stabilitu, rovnováhu a posilujeme dolní končetiny.

Pozice kobylky (Salabhásana)

S pozicí kobylky začínáme v leže na břiše, kdy hlavu máme opřenou o bradu. S nádechem zvedneme natažené nohy a horní část trupu spolu s nataženýma rukama u těla.. S výdechem vracíme nohy na podložku a uvolníme se.  Kobylkou posilujeme zádové a hýžďové svaly, stimulujeme orgány v břišní dutině a prokrvujeme mozek.

Poloviční most (Setu Bandha Sarvangásana)

Pozice posiluje zádové svaly, zmírňuje problémy se štítnou žlázou, zlepšuje trávení i dýchání a snižuje hladinu úzkosti. Začínáme v leže na zádech s pokrčenými koleny. Chodidla opřeme o podložku a přizvedneme pánev. Holeně směřují kolmo do země. Pánev zvedneme nad oblast srdce a jen vnímáme svůj dech a dýcháme klidně. 

Pozice svíčky (Salamba Sarvangásana)

S touto pozicí začínáme v leže na zádech. Zvedáme tělo a nohy vzhůru. Čím blíže jsou ruce lopatkám, tím více je tělo vyrovnané. Hlava musí být rovně nenakloněná. Tato ásana má pozitivní vliv na odstranění únavy, podporu imunitního systému, odstranění míry deprese, migrény a nespavosti.

Hatha jóga hubnutí

Ten, kdo spojení „joga hatha“ nezná a o cvičení jógy slyšel, nebo četl jen něco málo, by si řekl, že  Hatha jóga je vlastně „brnkačka“, při které nelze zhubnout a nelze účinně spalovat kalorie. To je ale pouze mýtus. Asany hatha jogy a jóga hatha obecně není nic jednoduchého a je třeba jednotlivé ásany cvičit poctivě s precizností a přesností, abychom dosáhli požadovaných účinků. Hatha jóga je naopak skvělým pomocník při hubnutí. Jak je to možné?

 1. Poděkovat můžeme jednotlivým pozicím a jejich správnému provádění, díky kterému mnohem lépe a více vnímáme své tělo, jeho chování a jeho potřeby.
 2. Učíme se rozeznávat, kdy má naše tělo skutečný hlad a v takovou chvíli mu dodáváme přesně to, co potřebuje (nemlsáme, nevyjídáme večer lednici).
 3. Jíme přesně takové porce, které naše tělo potřebuje, aby se zasytilo a byli jsme najezení (nepřejídáme se).

Hatha flow joga

Ne každý, kdo cvičí Hatha jógu ví, co pojem flow znamená. Stručně řečeno „flow“ znamená plynout. Hatha flow jóga vychází z klasické hatha jógy, kde jsou jednotlivé pozice (ásany) voleny v dynamickém plynoucím stylu. Na lekcích ásany na sebe plynule navazují s ohledem na jejich náročnost a účinky. Jedná se o ucelený systém fyzických, dechových a očistných cvičení v kombinaci s relaxací.

Kde a podle čeho můžeme Hatha jógu cvičit?

skupinove-lekce-Hatha-jogy

Jak už bylo v článku zmíněno, Hatha jogu může cvičit opravdu každý. Další výhoda této jógy je, že se dá cvičit prakticky kdekoliv.

 • lekce a kurzy – doporučuje se zejména pro začátečníky, zkušeností instruktoři vás naučí, jak správně dýchat a jak správně provádět jednotlivé ásany
 • hatha joga online – cvičit můžeme také doma, nebo na zahradě, k domácím cvičením můžeme použít internet (hatha jóga youtube, nebo jiné hatha jóga video, které se dá stáhnout na různých platformách)
 • další možnosti – v kamenných obchodech, nebo na e-shopu si můžeme pořídit např. knihu (hatha jóga pradipika)

Co si na cvičení Hatha jogy pořídit

Cvičit se dá samozřejmě v čemkoliv, ale pro správně prováděné cviky bychom si měli pořídit oblečení a doplňky, které jsou pro cvičení hatha jógy vhodné.

 • oblečení – takové oblečení, které při cvičení nebude vadit, nebo působit nepříjemnosti (např. sklouzávat, nebo omezovat v pohybu), vhodné je zvolit oblečení s přiléhavým, ale neomezujícím střihem, oblečení by mělo být z pružných a prodyšných materiálů
 • obuv – hatha jóga se cvičí vždy naboso kvůli lepšímu ovládání těla, v případě, že z nějakého důvodu naboso cvičit nemůžeme, lze si zakoupit ponožky, které jsou vyrobené přímo k účelům cvičení jógy
 • jógamatka – podložka patří mezi základní vybavení, je třeba zvolit vhodný materiál a velikost pro zajištění správného odpružení, stabilizace a pohodlí, ekologické, antibakteriální a protiskluzové jógamatky si lze pořídit buď v kamenném obchodě, nebo na e-shopu, který se na jógu specializuje (https://www.yogastory.cz/jogamatky/)
 • jógové karty – jógové karty jsou nejen pro začátečníky, pomohou postupně proniknout do světa jógy a získat pevný základ pro správné cvičení, karty umožní prozkoumat různé pozice, cviky a sekvence, díky kterým dosáhneme harmonie mezi tělem a myslí (https://www.yogastory.cz/jogove-karty/)

Dopřejte svému tělu duševní a fyzickou pohodu díky jedinečným ásanům Hatha jogy a mějte lepší zítřky. Namasté!