Péče o jógamatku – jak udržovat vaši jógamatku v perfektním stavu? Tipy na čističe.

Nečistá podložka na jógu dokáže zničit nejenom vaše snahy o účinné praktikování jógy, ale dokonce i vaši pokožku. Proto vám prozradíme, jak správně podložku na jógu čistit a pečovat o ni, aby byla vždy v perfektním stavu. Čištění jógamatky není žádnou složitou vědou, nicméně rozhodně jej není radno podceňovat

Lekce jógy jsou posvátnou událostí, kterou by nic nemělo narušovat. Nicméně může nastat okamžik, kdy nahromaděný klid v duši a vnitřní rozpoložení v mžiku zmizí právě kvůli problémům s jógamatkou. Důvodem může být kupříkladu nepříjemný zápach z vaší podložky na jógu. Jak proti němu efektivně bojovat vám prozradíme na následujících řádcích.

Co udělat před prvním použitím jógamatky? 

Po zakoupení jógamatky, tedy ještě před prvními cviky, může podložka zapáchat gumou. Proto pokud vám takováto vůně nevyhovuje, tak ji doporučujeme nechat vyvětrat na vzduchu či otřít vlhkým hadříkem s aromatickým čistidlem. Můžete použít i naši Krystalovou mlhu Energie. Některé podložky se dají i vyprat v pračce. Dobrou zprávou je, že tato nevalná vůně se časem vytratí.

Co dělat, abyste nepoškozovali jógamatku?

Čištění jógamatky je důležité, stejně tak jako prevence toho, aby nedocházelo k jejímu poškozování. Během cvičení byste měli cvičit bez bot, pokud možno tak sundejte i šperky. S tím, co přesně cvičit vám zas mohou pomoci praktické jógové karty.

jogamatka-mahaya-anicka-300x300

Vrchní vrstva protiskluzové podložky může být poškozena neopatrnými a prudkými kroky nebo událostmi, při kterých je její povrch vystaven silnému nárazu. Pro vždy dokonale čistý zážitek zas dbejte na to, aby se strana, kterou používáte ke cvičení, nedostala do kontaktu se stranou, která je na podlaze

Při cvičení v přírodě dbejte na to, aby se na povrch nedostaly malé ostré kamínky či klacíky. Doporučováno je též používání úložného vaku, aby vám podložka déle vydržela. Přírodní kaučuk má navíc tendenci vysychat a ztrácet svou původní elasticitu, proto není vhodné skladovat jógamatku v příliš suché místnosti nebo ji dlouhodobě vystavovat slunci.

Jak čistit jógamatku?

Co potřebujete k vyčištění jógové podložky? Chcete-li rychle a efektivně vyčistit podložku na jógu, tak budete potřebovat:

  • čistou vodu 
  • ocet
  • hadřík 
  • houbičku

Jak nejlépe vyčistit podložku na cvičení jógy? Nejjednodušší způsob, jak vyčistit jogamatku, je použít domácí roztok vody a octa. Ocet totiž působí jakožto přírodní dezinfekce, která zabíjí plísně a choroboplodné zárodky. Ocet zároveň čistí opravdu jemně a nepoškozuje povrch materiálu.

K přípravě roztoku smíchejte stejný poměr vody a octa. Voda může být studená i teplá. Směs nanášejte na podložku shora dolů pomocí houbičky. Třete krouživými pohyby, abyste odstranili i hlubší nečistoty. Pokud si všimnete, že jedna strana je špinavější, začněte touto stranou a poté se věnujte čistší straně. Nakonec povrch otřete suchým hadříkem z mikrovlákna.

Pokud se vám nechce pouštět do výroby domácího čistidla, tak vsadit můžete na čistič na jogamatku, jenž bývá běžně dostupný v obchodech s potřebami pro jógu.

 

Užitečné tipy pro čištění jógamatky

Jak již bylo zmíněno, tak jógamatku lze otřít vlhkou houbičkou nebo nastříkat antibakteriálním sprejem vyráběným speciálně pro podložky na jógu. Stejně tak lze jógamatku opláchnout ve sprše teplou vodou s použitím pH neutrálního saponátu. Po umytí nechte vodu vždy důkladně odtéct. Protože pryžová jogamatka je porézní a absorbuje vodu jako houba. Mohla by začít plesnivět.

Aby gumová podložka po vyčištění rychleji schla, je důležité ji postavit do vzpřímené polohy, která umožní, aby veškerá voda stekla dolů. Skvrny od čistidel, které zůstanou na okrajích koberce, lze snadno vyčistit měkkou houbičkou. Při sušení je důležité jógamatku rozprostřít, aby se na ní netvořily záhyby.

Jógamatku za žádných okolností nenechávejte na radiátoru ani sušáku a nesušte ji fénem

Základem je pravidelná péče

Výše jsme si popsali, jak čistit jógamatku v kontextu jednorázového vyčištění, ovšem ideální je péči o karimatku dělat před každým cvičením. Pro lepší zážitek ze cvičení a čistější jógamatku je doporučováno ji před každou lekcí postříkat speciálním roztokem na bázi destilované vody s přidáním několika kapek vonného oleje – skvěle voní třeba ten levandulový.

cisteni-jogamatky

Tato metoda je prakticky nezbytná, pokud využíváte půjčenou jógamatku. Stačí si zabalit malou cestovní lahvičku s rozprašovačem, ale ve většině jógových studií již dezinfekční rozprašovač je běžně k dispozici. Jen pozor na to, že po nanesení 5 minut nevstupujte na podložku, neboť hrozí, že vám budou mírně klouzat nohy. Pro rychlejší vstup na jógamatku ji otřete hadříkem..

Často kladené otázky (FAQ) o čištění jógamatky

Jak často by se měla jogamatka čistit? 

Ideálně byste měli podložku k praktikování jógy čistit po každém cvičení. Pokud to není možné, minimálně jednou týdně. Častější čištění je vhodné pakliže intenzivně cvičíte nebo jógamatku sdílíte s ostatními.

Proč vlastně věnovat tolik úsilí čištění jógamatky?

Dle indických tradic totiž uchovává energii majitele. To umožňuje jogínovi rychle se zapojit do procesu a provádět ásany a meditaci efektivněji. Zkrátka častá výměna jógamatky by negativně ovlivňovala celkové výsledky v praxi. Proto se vyplatí investovat úsilí do jejího čištění. 

Mám jógamatku s potiskem – je to problém? 

U jógamatky s potiskem je potřeba být opatrný, abyste nepoškodili vzor. Používejte tedy jemné specializované čističe a nepříliš hrubé houbičky.

Závěr

Jógamatka je osobní předmět, který vytváří potřebné pohodlí při cvičení. Proto ji věnujte náležitou péči, jež se stane zárukou dlouhodobé životnosti vaší podložky. Využívat k tomu můžete, jak domácí čistidlo z vody a octa, tak specializovaná čistidla jógamatek dostupná v obchodech.