Jaké druhy jógy existují

Jóga má mnoho různých podob a stylů. Díky tomu je univerzální technikou, která se hodí pro každého, bez ohledu na zdravotní stav či duševní a duchovní nalazení.

Jóga je novodobý fenomén. Cvičí ji celebrity i běžní smrtelníci a všichni si ji nemohou vynachválit. Zatímco na východě je jóga spojována hlavně s duchovním rozměrem, západ si ji oblíbil pro její všestrannost, zdravotní (fyzické i psychické) přínosy a její ladnost a jednoduchost. Nepotřebujete totiž žádné zvláštní pomůcky, můžete ji cvičit uvnitř i venku, sami či ve skupině. Nezáleží ani na vaší počáteční fyzické kondici, věku či pohlaví. Jóga je zkrátka cvičení pro každého.

Nejznámější druhy jógy

Stejně jako se liší od sebe jednotliví lidé, liší se i druhy jógy. Mají samozřejmě společného jmenovatele, ale v některých aspektech se přece odlišují. A to je právě tím důvodem, proč se v józe může najít skutečně každý. Stačí najít ten správný styl.

Hatha jóga

Hatha jóga je často považována za tu základní, klasickou jógu.Tento typ jógy je zaměřen na harmonii a obnovuje rovnováhu těla. Vhodná pro všechny kdo si chtějí protáhnout tělo a zároveň zklidnit svoji mysl. Lekce jsou zaměřené dle úrovně studentů na jednotlivé pozice (ásany), práci s dechem (pránájáma) a relaxaci. Díky tomuto spojení tvoří harmonické cvičení, díky kterému zapomenete na okolní svět a soustředíte se pouze sami na sebe.

Aštanga jóga

Aštanga  je odvozeninou slova osm. Aštanga jóga má totiž osm pilířů: Zásady, osobní disciplína, ásany a pozice, pránájámu, stažení se, koncentraci, meditaci a spásu. Tato jóga je dynamická, silová, založená na předem daných cvičebních sériích, které nabírají postupně na obtížnosti. Aštanga jóga se stala jakýmsi synonymem k hubnoucí józe, je však velmi vhodná i pro pro zmírnění úzkosti a stresu, nebo například bolesti horní i dolní části zad. 

Vinjása jóga

Vinjása, neboli „flow“ jóga zahrnuje pohybové a dechové techniky, které na sebe navazují. Sestava často začíná pozicí dítěte a končí šavásanou (pozicí mrtvoly). Cvičení totiž odráží tok (flow) života. Přechody do jednotlivých pozic odrážejí pohyb životem. 

Součástí vinjása jógy bývá též meditace, díky níž je tato forma více vědomá.Tento typ je skvělou volbou pro ty z vás, kteří mají rádi vysoce intenzivní cvičení. A jako bonus vám pomůže překonat deprese a úzkosti a zlepší vám krevní tlak i spánek.

Jin jóga

Jin jóga je klidnější typ jógy zaměřený na posílení kloubů, vazů a šlach. V pozicích se strvává delší dobu a více se prodýchávají. Jang jóga (například Aštanga, Vinjása jóga) je naopak rychlejší a cílí na posílení svalů. Pozice se střídají o poznání rychleji než je tomu v Jin józe.

Lyengar jóga

Tento typ jógy získal svůj název podle významného učitele jógy, B. K. S. Iyengara, a ve své podstatě je dosti podobný vinjása józe. Od ostatních druhů jógy se ale značně liší, protože se zaměřuje především na držení a otevření těla. Ke zdokonalení pozic se používají různé pomůcky, jako jsou jógové bloky a pásy. 

Studie z roku 2015 prokázala, že Iyengar jóga účinně léčí poruchy pohybového aparátu. Dokáže ulevit i od velmi silných bolestí zad a šíje. Kromě toho prokázala viditelné výsledky při léčbě postižení páteře. Pomáhá také při léčení gynekologických a gastroenterologických onemocnění.

Restorativní jóga

Restorativní jóga má za cíl obnovit a nastalit rovnováhu zvláště v období, kdy potřebujeme omezit stres a únavu z úspěchaného způsobu života. Pomáhá nám naučit se relaxovat a uvolnit. Vychází z Iyengar jógy, je tedy pomalejší než klasická jóga, využívá jen několika málo pozic, každé je však věnováno více času. Často se zde využívají pomůcky jako jsou polštářky, gumy či bloky a bolstery. 

Moderní typy jógy

S popularizací jógy v západním světe vzniklo několik nových stylů, které odrážejí potřeby ‘’rychlejšího’’ světa. Většinou se jedná o variace klasické jógy, které však lépe vyhovují určitým skupinám lidí. Jedná se například o:

Power jóga

Vzhledem k tomu, že tento styl jógy vznikl až v 80. letech 20. století, jedná se o nejnovější typ jógy. Narozdíl od ostatních druhů jógy je mnohem rychlejší, (pozice se střídají v rychlejším sledu) a nemá pevně stanovené pořadí. Můžete tedy cvičit libovolné cviky, jak se vám zlíbí.

Těhotenská jóga

Těhotenská, neboli gravid jóga logicky vynechává či upravuje pozice, které se běžně v józe cvičí, ale pro těhotnou ženu nejsou vhodné. Naopak začleňuje cviky na posílení svalů v pánvi, zejména pánevního dna, protože jejich posílení usnadňuje porod a pomáhá předcházet poporodním obtížím, jako je například inkontinence. Má dobrý vliv i na emocionální rozpoložení ženy v průběhu těhotenství.

joga-v-tehotenstvi

Jóga pro děti/ Jóga pro seniory

V obou případech se jedná vlastně o klasickou jógu s tím rozdílem, že u dětí je kladen důraz na hravou formu, pozice jsou pojmenovány po zvířatech a obvykle bývá zakončena jednoduchým dechovým cvičením nebo krátkou řízenou meditací. Výjimkou není ani používání různých pomůcek, stejně jako u jógy pro seniory, která má v sobě i prvky Iyengar jógy. Mnoho seniorů se totiž potýká s bolestmi pohybového aparátu, proto je cvičení cíleně zaměřeno kromě zachování a zvýšení flexibility i na odstranění bolestí.

Fly jóga

Aerial či fly jóga se často nazývá také vzdušnou jógou, protože při této specifické józe je vaše tělo zavěšeno na laně ve vzduchu, a ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, je vhodná i pro začátečníky. Kombinuje pozitiva jógy a kardia, takže vám pomůže rychleji zhubnout a zvýšit svou flexibilitu.

Jivamukti jóga

Jivamukti nebo-li Dživamukti jóga pochází z amerického New Yorku a je ve své podstatě kombinací meditace a skutečně fyzicky náročné jógy. Meditace a náročné pozice jsou doplněny hudbou, četbou a recitací či zpěvem manter.

Hot jóga

Hot jóga a její náročnější (při ještě vyšší teplotě) varianta Bikram jóga spočívá ve cvičení ve vyhřáté místnosti za zvýšené vlhkosti vzduchu. Teplota stoupá až ke 40, takže se skutečně zapotíte. Tím posílíte své srdce, ulevíte kloubům a ozdravíte dýchací cesty. Tuto jógu však nesmí provozovat osoby, které trápí vysoký krevní tlak a samozřejmě ani těhotné ženy a děti.

Netradiční typy jógy

Přesto, že říkáme netradiční, jedná se vlastně o velmi tradiční styly jógy, které však nejsou v našich končinách příliš běžné. Častěji se zaměřují na duchovní aspekt jogínství. Patří mezi ně například:

Karmajóga

Karma je v hinduismu i buddhismu chápána jako souhrn skutků člověka v minulém, současném i budoucím stavu životě. V józe je karma známá jako cesta činu nebo nezištné služby druhým.

Karmajóga je ve své podstatě jednou ze čtyř klasických škol jógy vedle džňány (poznání nebo sebepoznání), bhakti (oddanosti) a rádži (meditace), přičemž každá z nich nabízí cestu k mokše (duchovnímu osvobození) a seberealizaci. Karmajóga je tradičně považována za jeden z nejpraktičtějších a nejúčinnějších prostředků duchovního rozvoje.

Kundaliní jóga

Kundaliní jóga je známá jako „jóga vědomí“ a zahrnuje opakované pozice. Kundaliní jóga má za úkol probudit energii, která sídlí ve spodní části zad a rozproudit ji směrem vzhůru. Začíná se zpěvem, poté následuje dechové cvičení, následně soubor pozic, opět dechové cvičení, zpěv a končí se meditací. 

Stejně jako Vinjása pomáhá při úzkostech a depresivních stavech, a také zlepšuje kognitivní funkce, je tedy velmi vhodná jako prevence demence a jiných onemocnění související s mozkem.

Proč cvičit jógu

Cvičení jógy vám přinese mnoho fyzických i duševních výhod a to bez ohledu na to, kolik je vám let a v jaké jste kondici. Pokud procházíte nemocí, zotavujete se po operaci nebo žijete s chronickým onemocněním, jóga vím může podat pomocnou ruku a stát se nedílnou součástí léčby a dokonce i urychlit uzdravení.

Podle vědeckých výzkumů jóga dokáže: 

  • Jóga zlepšuje sílu, rovnováhu a pružnost.
  • Pomáhá zmírnit bolesti zad.
  • Může zmírnit příznaky artritidy.
  • Pravidelné cvičení jógy může snížit hladinu stresu a zánětů v celém těle, což přispívá ke zdravějšímu srdci.
  • Díky ní jste klidnější a lépe spíte.
  • Jóga může přinést více energie a lepší náladu a snížit hladinu stresu.
  • Zajišťuje lepší dýchání.
  • Udržuje vyvážený metabolismus.
  • Jóga může také zlepšit duševní pohodu a mentální funkce.

Skupinova-joga

Jak s cvičením začít

V zásadě máte dvě možnosti. Buď najdete někoho, kdo vás jógu naučí nebo se ji naučíte sami. Jóga se v dnešní době cvičí prakticky v každém fitness centru, takže není nic jednoduššího než se podívat na rozpis nejbližší tělocvičny a na lekci si zajít. Pokud vám skupinové lekce nevyhovují, můžete si najmout instruktora, stačí pár lekcí a rychle se vše naučíte. 

Další možností je naučit se jógu z knih, časopisů nebo internetových magazínů a blogů, v takovém případě je však vhodnější učit se vždy jen jednu až dvě pozice najednou. Z prostých popisů se učí poměrně špatně a ne každému tento postup vyhovuje. 

Jednodušší je cvičit podle videa, kdy vidíte přesné provedení pozic (když je párkrát uvidíte, zvládnete je pak i podle popisu a nakonec jen podle názvu). Výuková videa najdete například na YouTube nebo na mnohých webových stránkách o józe. Můžete si samozřejmě stáhnout i nějakou aplikaci do telefonu, je jich opravdu obrovské množství.

Pokud chcete cvičit v přírodě nebo si jen nechcete jógu ‘’kazit’’ moderními technologiemi, vyzkoušejte jógové karty. Jsou vhodné i pro naprosté začátečníky, protože jsou na nich přehledně popsány jednotlivé pozice, stačí si je seřadit tak, jak chcete cvičit. Hodí se však i pro pokročilé jogíny, protože při sestavování (a následném cvičení) vlastních sekvencí se rozhodně nebudete nudit.

Co k józe potřebujete

Pokud se nechystáte doma pustit hned do Iyengar jógy, nepotřebujete ani žádné speciální pomůcky. Postačí vám pohodlné oblečení, buď bavlněné tričko se sportovní podprsenkou nebo sportovní tílko a legíny. Ačkoli, vzhledem k tomu, že se jóga (krom vzdušné a aqua jógy) cvičí na zemi, je vhodné si pořídit jógamatku. Můžete samozřejmě cvičit i bez ní, ale bude to mnohem méně pohodlné a v zimě můžete od podlahy nastydnout.

Jóga je právem jedno z nejoblíbenějších cvičení, protože přináší spoustu zdravotních i duchovních výhod. Dopomůže vám ke zdravějšímu (a krásnějšímu tělu) a zklidní vaši mysl. Což je něco, co má v dnešní době mnohem hlubší význam než kdy předtím. 

.
.
.